K uľahčeniu tohto kroku môžete prepravný kontajner po bokoch narezať.
- Je potrebné si vyhĺbiť jamu, zhruba o 10 cm väčšiu z každej strany obvodu prepravného kontajnera a do hĺbky o 20 – 30 cm hlbšiu.
- Na dno jamy vysypeme kamenivo strednej frakcie zhruba do výšky 15 cm ( tvorí drenáž ).
- Na vnútorný obvod jamy pripevníme zhora 1 – 2 cm pod výškou okolitého terénu tubexový pás pre ochranu koreňov proti premrznutiu.
- Rozdiel medzi hĺbkou jamy s drenážou a výškou koreňového balu palmy vysypeme substrátom pre palmy, či hlinito-piesčitým substrátom ( dva diely hliny a jeden diel hrubého piesku, pri ílovej pôde 1:1 )
- Vložíme koreňový bal palmy do jamy, tak aby kmeň palmy spočíval v úrovni okolitého terénu.
- Jamu zasypeme substrátom pre palmy, či hlinito-piesčitým substrátom ( dva diely hliny a jeden diel hrubého piesku, pri ílovej pôde 1:1 )
- Okolie kmeňa palmy môžeme ozdobiť kameňmi, či iným dekoračným materiálom, v žiadnom prípade však mulčovacou kôrou.
Palmu zalievame vždy skoro ráno alebo večer, aby listy nezačali žltnúť. Pred zimou sa zálievka obmedzuje a v zime sa zalieva minimálne, ak je suchá zima a ak nemrzne.
Listy palmy sa strihajú na jar v žiadnom prípade pred zimou. Listy odrezávame tak, aby po každom z nich na kmeni zostala 6-7 cm dlhá stonka. Listy, ktoré sa poškodia pri presádzaní neodstraňujte, ale počkajte až sa palma aklimatizuje a začne tvoriť nove listy. Ročný prírastok listov je zhruba 15 až 20 kusov.
Palmu môžeme presádzať až po piatich rokoch od zasadenia a vždy iba raz za päť rokov. Palmu je potrebné zabezpečiť tak, aby domáce zvieratá ( psy, mačky a iné ) neznehodnocovali trusom a močom pôdu v tesnom okolí palmy, prípadne kmeň palmy.
----------------------------------------------------
© 2009, Krampl Augustin - spisovateľ, Všetky práva vyhradené!
Ďalší z krásnych datlovník:
http://augustinkrampl.blog.sme.sk/
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára